Töltés hiba

A töltéshiba detektálása sosem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek hangzik. A legegyszerűbb dolgunk akkor van, ha járó motornál világít a műszerfalon a piros, akku ikonnal ellátott piktogram. Ebből rögtön tudjuk, hogy a töltéssel baj van. Zafirákban is sok „nagyfogyasztó” található, így ha nincs megfelelő töltés az autóban, sorra állnak ezek a rendszerek. Kezdi a kormányszervó, majd ABS, és így tovább, míg maga az autó is leáll. Rutineljárás: motorháztető felpattint, hosszbordás szíj ellenőriz. Ha az megvan, nem szakadt, nem esett le, hajtja a generátort jöhet a vezetékek szemrevételezése. Ha ott sem látunk egyértelmű hibát valószínű, hogy a generátor adta meg magát.

Vannak azonban olyan esetek, amikor a kontroll lámpa indítás után elalszik, (jelezvén, hogy az akku töltődik) azonban az autón érezzük, hogy valami még sincs rendben. Jellemző tünetek: Indítómotor lassabban (nyögve teker), fényszórók picit halványabbak, kormányt nehezebbnek érezzük, vagy indításkor „elfogy az áram”, ezért a műszerfalon leesnek a mutatók.

Ezek lehetnek élete utolsó napjaiban lévő, már gyengélkedő akku tünetei is, de azonban mielőtt rohannánk akkut vásárolni, ezzel pedig több tízezer forintos költségbe verve magunkat, győződjünk meg arról, hogy a töltésünk megfelelő. A töltő feszültséget egy egyszerű, pár ezer forintos multiméterrel is ellenőrízhetjük.

12 V töltőfeszültségnél a műszerfalon lévő kontroll lámpa elalszik, mintha a töltéssel minden rendben lenne. Ez azonban kevés, elmarad az elvárt 13,8-14,4V töltőfeszültségtől, ezért az akkumulátorunk sosincs teljesen feltöltött állapotban. Ez káros mind az autóra, (fent leírt tüneteket produkálja) mind pedig az akkura.
Egy akku élettartamát akkor tudjuk kimaxolni, ha folyamatosan a teljes feltöltöttség állapotában tartjuk. Lemerült akku esetében, azonnal megindul a szulfátosodás, mely visszafordíthatatlanul károsítja az akkut, csökkenti annak élettartamát.

Zafirák esetében a testkábelt elég sajátos módon készítették, a vezetékre rápréselték az akkusarut. Ez a csatlakozási pont elöregszik, oxidálódik. A hibás csatlakozás egyik tünete, hogy a préselt részen az akkusaru melegszik. Ezen a ponton veszíthetünk 1-2 V feszültséget!

A legprecízebb javítási mód ha vásárolunk új akkusarut, megfelelő vastagságú réz vezetéket, szemes sarut, és a régi kábelt kicseréljük a magunk készítetette új kábelre. Ez nem egy bonyolult művelet, viszont annál idő igényesebb. A vezetékek elég kellemetlen helyeken futnak, össze vannak bandázsolva, kábelcsatornákban elvezetve. Ezért lett gyakoribb megoldás az, hogy a régi vezetéket megtartva, behúznak mellé másik vezetéket, összekötve a motorblokkot az akku negatív sarujával. Nem túl elegáns, de ez is egy megoldás.

Legújabb bejegyzések

Ajánlott cikkek

Iratkozz fel további Zafirás tartalmakért!

Iratkozz fel a YouTube csatornánkra további hasznos és szórakoztató tartalomért!